logo

ĆWICZENIA "KONSTILANA 2012" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Szymon Giza   
piątek, 11 maja 2012 11:12

W dniu 30.04.2012 r. w Konstantynowie Łódzkim odbyły się ćwiczenia wojewódzkie pod kryptonimem "KONSTILANA 2012".

W wyniku rozszczelnienia instalacji gazu ziemnego doszło do eksplozji w budynku biurowo-magazynowym. Wybuch powoduje zniszczenia od strony zachodniej i północnej, osuwają się biegi schodów od parteru aż do drugiego piętra. Winda towarowa zostaje unieruchomiona na wysokości parteru. Dochodzi również do uszkodzenia dwóch sąsiednich domów jednorodzinnych.

Powiatowe Stanowisko Kierowania KP PSP w Pabianicach dysponuje na miejsce zdarzenia średni samochód gaśniczy z OSP Konstantynów oraz lekki samochód operacyjny i drabinę mechaniczną z KP PSP w Pabianicach. Kierujący Działaniem Ratowniczym - Komendant Powiatowy PSP w Pabianicach bryg. Jerzy Minias - po zapoznaniu się z sytuacją prosi Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa KW PSP w Łodzi o zadysponowanie Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej "ŁÓDŹ" oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego "ŁÓDŹ 10".

Ratownicy przeszukują gruzowiska w poszukiwaniu osób uwięzionych. W domach jednorodzinnych znajdują dwie osoby żywe. Następnie wykonują stabilizację elementów zagrażających ratownikom i ewakuują osoby poszkodowane z budynków mieszkalnych.

Wejście do budynku biurowo-magazynowego istnieje jedynie od strony wschodniej oraz południowej (przez okna). Podczas katastrofy budowlanej w budynku przebywało 8 osób, w tym 2 w części magazynowej. Jeden z magazynierów został uwięziony w magazynie na trzeciej kondygnacji magazynowej (dostęp doń istnieje jedynie z pomieszczeń sterowniczych urządzeniami magazynowymi - kondygnacja szósta biurowa), drugi wypadł z budynku i pozostaje na gruzach jednego z domów jednorodzinnych. Ze względu na zagrożenia dostęp do magazyniera istnieje wyłącznie przy użyciu technik wysokościowych.

Dostęp do poszkodowanych pozostających w uszkodzonych kondygnacjach na parterze oraz pierwszym piętrze jest możliwy tylko technikami wysokościowymi przez szyb windy. Na parterze ratownicy stwierdzają zniszczone pomieszczenie, które należy przeszukać przy pomocy psów ratowniczych. W pomieszczeniu znajduje się jedna osoba...

Tak w skrócie przedstawiał się scenariusz do ćwiczeń, z których zdjęcia zamieściliśmy w naszej galerii. Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia:

http://www.strazpozarna.com.pl/straz/index.php/galeria-komendy-powiatowej-psp-w-pabianicach/category/33-2012-04-30_konstilana_2012.html

Poprawiony ( wtorek, 13 października 2015 12:27 )