logo

KATASTROFA BUDOWLANA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Szymon Giza   
środa, 27 marca 2013 13:56

W dniu 22.03.2013 r. przy ul. Lutomierskiej w Pabianicach runął budynek mieszkalny...

W mroźne piątkowe popołudnie, tuż po godzinie 18-ej, na ulicy Lutomierskiej w Pabianicach rozległ się huk. Gdy mieszkańcy wylegli na ulicę, zobaczyli, że z budynku mieszczącego się na posesji nr 9 została tylko jego część - zawaliła się frontowa oraz szczytowa ściana niezamieszkałego od kilku lat drewniaka przeznaczonego do rozbiórki. Powiadomili straż pożarną.

Kierujący działaniami ratowniczymi (KDR) po przyjeździe na miejsce zdarzenia zarządził osłuchanie i przeszukanie rumowiska, celem znalezienia ewentualnych osób poszkodowanych. Strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Pabianicach oraz ochotnicy z Górki Pabianickiej mozolnie rozbierali zawaloną część budynku. Niejednokrotnie trzeba było korzystać z ciężkich toporów strażackich, pił spalinowych do drewna oraz pił do betonu i stali.

Nie od dziś wiadomo było, że ten budynek często nawiedzali bezdomni, złomiarze albo osoby starające się pozyskać wszystko, co "może się przydać", m.in. drewno na opał. W ten sposób budynek ulegał postępującej dewastacji, z dnia na dzień robił się "chudszy", a przedłużająca się zima w znaczącym stopniu sprzyjała intensyfikacji działań "poszukiwaczy skarbów". I najprawdopodobniej sukcesywne osłabianie konstrukcji budynku poprzez usuwanie coraz to kolejnych jej elementów, przyczyniło się do katastrofy.

Ok. godz 20-ej na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Komendy Miejskiej PSP w Łodzi wraz z dwoma psami ratowniczymi. Czworonogi dwukrotnie przeszukały rumowisko - na szczęście nie znalazły nikogo pod gruzami.

Po zakończeniu działań strażaków służby miejskie przy użyciu ciężkiego sprzętu zburzyły nadal grożącą zawaleniem pozostałą część budynku i tym sposobem stojący od ponad 100 lat dom przestał istnieć...

Poprawiony ( środa, 26 lutego 2014 07:47 )