logo

PAMSO - ĆWICZENIA OBIEKTOWE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Orłowska   
środa, 18 marca 2015 12:20

W dniach 17-19 marca 2015 r. odbyły się ćwiczenia obiektowe w Zakładach Mięsnych PAMSO S.A w Pabianicach przy ul. Żwirki i Wigury 19. Główne zagrożenie na terenie zakładu stanowi amoniak, który wykorzystywany jest jako czynnik chłodzący. Jak wiadomo amoniak jest bezbarwnym gazem, posiadającym intensywny, charakterystyczny zapach, silnie toksycznym, działającym drażniąco na błony śluzowe, oczy i skórę. Amoniak jest palny, a jego mieszanina z powietrzem (15-28% obj. NH3) jest wybuchowa.

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczych w obiektach produkcyjnych, zapoznanie się z charakterystyką obiektu, sprawdzenie dojazdu pożarowego, warunków ewakuacji z budynku oraz zaopatrzenia wodnego, sprawdzenie znajomości zasad postępowania użytkowników budynku w przypadku zarządzenia ewakuacji, sprawdzenie prawidłowości działania służb obsługi budynku.

Scenariusz zdarzeń zakładał: na instalacji technologicznej amoniaku (chłodnice) w Zakładach Mięsnych PAMSO, na skutek korozji doszło do rozszczelnienia rurociągu (rura stalowa śr. 32 mm) na wejściu do „zbiornika wyrównawczego”. Wyciek zauważył jeden z pracowników, który próbował zlikwidować nieszczelność. Wskutek wdychania amoniaku, stracił przytomność i przewrócił się obok chłodnic. Kolejny pracownik zauważył zdarzenie, poinformował kierownika zakładu, przeprowadzono ewakuację wszystkich pracowników (na potrzeby ćwiczeń z powodu technologii produkcji odstąpiono od ewakuacji zakładu) oraz powiadomiono Straż Pożarną. Chmura amoniaku swym zasięgiem objęła część terenu zakładu. Po przyjeździe straży pożarnej, rota w chemicznych ubraniach gazoszczelnych przeprowadza ewakuację poszkodowanego, lokalizuje wyciek amoniaku, następnie po konsultacji z inżynierem zakładu, zakręca zawory amoniaku na zbiorniku głównym. Równocześnie z działaniami w strefie I, sprawiono dwie linie gaśnicze z kurtynami wodnymi w celu ograniczenia skażenia, wyznaczono strefę I i monitorowano przy użyciu miernika jednogazowego Toxi Pro NH3. Sprawiono komorę dekontaminacyjną, wyznaczono bramkę wejścia i wyjścia, punkt dekontaminacyjny dla sprzętu.

W ćwiczeniach brały udział JRG Pabianice, JRG 4 Łódź, OSP Pabianice, OSP Piątkowisko oraz OSP Wola Zaradzyńska.

Transmisję z pierwszego dnia ćwiczeń obejrzeć można w: Info FLESZ 2015-03-18 (materiał zaczyna się od 2:41)

http://promok.pl/player?id=1702

Poprawiony ( czwartek, 05 maja 2016 10:20 )