logo

PRAWNE I PRAKTYCZNE ASPEKTY DOTYCZĄCE SKŁADOWISK ODPADÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Orłowska   
wtorek, 03 lipca 2018 13:48

W dniu 27 czerwca w pabianickiej komendzie policji, z inicjatywy komendanta powiatowego insp. Cezarego Petrusa odbyło się szkolenie poświęcone prawnym i praktycznym aspektom związanym z funkcjonowaniem miejsc zbierania oraz składowisk odpadów. Głównym prelegentem z tejże tematyki był Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi Krzysztof Wójcik. W spotkaniu uczestniczyli policjanci, strażnicy miejscy, strażacy oraz przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Pabianicach.

Podczas szkolenia dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sposób profesjonalny, a jednocześnie przystępny przybliżył ogólne zasady w gospodarce odpadami, przestępstwa przeciwko środowisku związane z gospodarką odpadów, a także sankcje administracyjne i karne wynikające z łamania przepisów ustawy o odpadach, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. – Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - mówił Krzysztof Wójcik, przytaczając art. 183 ustawy o odpadach.

Składowiska odpadów komunalnych są zawsze poważnym, potencjalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i ludzi. Aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom, niezbędna jest odpowiednia współpraca służb, w tym policji, straży, inspektorów ochrony środowiska.

Źródło: KPP Pabianice

Poprawiony ( środa, 04 lipca 2018 06:43 )
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież