logo

"Ciekawe Zawody" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
piątek, 21 listopada 2014 12:13

W dniu 20 listopada 2014 r. funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach wzięli udział w spotkaniu z cyklu "Ciekawe Zawody" z uczniami Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Kard. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu.

W trakcie spotkania omówiono zasady bezpiecznego użytkowania instalacji w szkole i w domu oraz przeprowadzono pokazy ratownictwa medycznego, dzięki czemu dzieci mogły zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Poprawiony ( piątek, 21 listopada 2014 13:23 )
 
Żywioły w Przedszkolu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
poniedziałek, 10 listopada 2014 08:41

Ogień grzeje, ogień świeci, jest bezcennym darem,

lecz gdy ognia nazbyt wiele, grozi nam pożarem.

Ogień grzeje, grzeje, woda - płynie, płynie,

wiatr zawieje, wieje, ziemia - drzemie, drzemie,

cztery są żywioły, moc ogromną mają,

choć bywają bardzo groźne, częściej pomagają.


W dniu 7 listopada br. wspólnie z Fundacją Ogień Zabija wzięliśmy udział w Miejskim Przeglądzie "Żywioły w Przedszkolu" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.

Akcja poświęcona była szerzeniu wiedzy na temat czterech żywiołów, tj. ognia, wody, powietrza i ziemi. Dzieci z pabianickich przedszkoli nr 3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14 i 15 oraz przedszkola z Ksawerowa przygotowały eksperymenty związane z żywiołami. Miały one na celu nie tylko budowanie wiedzy na temat świata przyrody i niebezpieczeństw jakie niosą  ze sobą ogień, woda, powietrze i ziemia, ale także rozwijanie umiejętności prezentowania swoich działań i przemyśleń.

Fundacja Ogień Zabija oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Pabianicach przygotowali eksperymenty "Czego potrzebuje ogień, by się palić" oraz "Reakcja chemiczna - gaśnica". W trakcie eksperymentu dzieci mogły się przekonać, że bez tlenu proces spalania jest niemożliwy, a dwutlenkiem węgla można gasić płomień.

 

Poprawiony ( poniedziałek, 10 listopada 2014 13:41 )
 
HOŁD ZMARŁYM STRAŻAKOM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 04 listopada 2014 11:59

W związku z Dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy mogiły strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę.

Poprawiony ( wtorek, 04 listopada 2014 13:37 )
 
"30 lat minęło jak jeden dzień" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Angiel   
poniedziałek, 03 listopada 2014 06:56

W ubiegły piątek (31 października br.) po 30 latach wzorowej służby pożegnaliśmy przechodzącego w stan spoczynku st. bryg. Dariusza Jacha - Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Pabianicach.

St. bryg. Dariusz Jach swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął w 1984 r. od studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa oraz pierwszy stopień oficerski. Jako świeżo upieczony oficer pożarnictwa trafił do Komendy Powiatowej w Pabianicach, gdzie podejmował trudy i wyzwania jakie stawiała przed nim służba w Państwowej Straży Pożarnej.

Jak przystało na prawdziwego strażaka, dzielnie piął się po drabinie kariery zawodowej pełniąc służbę na następujących stanowiskach:

 • 1990 - 1992 - Starszy Inspektor w Zawodowej Straży Pożarnej
 • 1992 - 1993 - Oficer w Komendzie Rejonowej PSP w Pabianicach
 • 1993 - 1994 - Kierownik Samodzielnej Sekcji w KR PSP w Pabianicach
 • 1994 - 1999 - Zastępca Komendanta Rejonowego PSP w Pabianicach
 • 1999 - 2007 - Naczelnik Wydziału Operacyjnego w Komendzie Powiatowej PSP w Pabianicach
 • 2007 - 2014 - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pabianicach

Wielokrotnie dowodził swojego męstwa i odwagi podczas pełnienia funkcji dowódcy w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Dowodził działaniami między innymi podczas pożaru Konstilany przy ul. Mickiewicza 29 w Konstantynowie Łódzkim w 2006 r., katastrofy budowlanej tj. zawaleniu się budynku mieszkalnego w Pabianicach przy ul. Lutomierskiej 9 w marcu 2013 r. oraz podczas poszukiwania osób zaginionych na rzece Grabi, w miejscowości Barycz w czerwcu 2013 r. W lutym 2014 r. dowodził działaniami podczas tragicznego pożaru (1 ofiara śmiertelna) budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Pabianicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12/19.

Życzymy aktywnego odpoczynku na zasłużonej emeryturze.

 

Poprawiony ( poniedziałek, 03 listopada 2014 13:49 )
 
PODZIĘKOWANIA DLA STRAŻAKÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 31 października 2014 07:20

W październiku br. strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach uczestniczyli w dwu imprezach:

- 16 października - podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca

- 26 października - podczas Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka Świata w Pabianicach"

Organizatorzy złożyli podziękowania pabianickim strażakom.

Poprawiony ( piątek, 31 października 2014 08:11 )
 
Pożegnanie strażaka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 24 października 2014 09:42

Zarząd Koła Emerytów przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach zawiadamia, że zmarł nasz Kolega - Andrzej Kostera. Pogrzeb odbędzie się w dniu 25 października 2014 r. (sobota) z Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w Kolumnie o godz. 13:00.

 

Prezes Koła

Jerzy Sobierajski

Poprawiony ( piątek, 24 października 2014 09:47 )
 
BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
środa, 22 października 2014 05:43

W dniu 21 października 2014 r. wspólnie z Fundacją Ogień Zabija odwiedziliśmy Przedszkole Miejskie nr 8 zlokalizowane przy ul. Św. Jana 43 w Pabianicach. Celem wizyty było:

 

 • propagowanie wśród dzieci postawy bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego,
 • utrwalenie w pamięci numerów alarmowych 998 i 112,
 • stworzenie okazji do poznawania przez dzieci własnych reakcji w sytuacjach zagrożenia,
 • uwrażliwienie dzieci na potrzebę zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrażąjących zdrowiu i życiu oraz zaznajomienie ze sposobami przeciwdziałania tym niebezpieczeństwom.

Poprawiony ( środa, 22 października 2014 07:13 )
 
II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w MMA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
poniedziałek, 13 października 2014 10:33

W miniony weekend, tj. 11-12 października 2014 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu odbyły się II Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w MMA. Po raz kolejny 36 funkcjonariuszy Wojska Polskiego, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, którzy na co dzień mierzą się z trudami służby, zmierzyło się ze swoimi kolegami. Zawodnicy startowali w pięciu kategoriach wagowych -73 kg, -80 kg, -87 kg, -96 kg oraz open.

Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji Komendy Powiatowej PSP w Pabianicach. W kategorii -87 kg reprezentował nas str. Marcin Chałaśkiewicz, a -96 kg mł. ogn. Sławomir Kęsicki. Obaj zawodnicy w walkach stoczonych z Wojskiem Polskim, Policją, Strażą Miejską odnieśli sukcesy i ostatecznie zdobyli brązowe medale. Nasi mistrzowie na co dzień trenują w klubie MMA Pabianice Janiak Team.

Naszym Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Materiał filmowy z imprezy:

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/sport/mundurowi-w-parterze-stojce-czyli-tak-sie-ma-mma/17217897

 

Poprawiony ( poniedziałek, 13 października 2014 14:10 )
 
"Nie dla czadu" - czujki rozdano PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
niedziela, 05 października 2014 18:40

W dniu 4 października 2014 r. na Starym Rynku w Pabianicach odbyła się akcja “Nie dla czadu”, której współorganizatorem był Urząd Miejski w Pabianicach. Akcja miała na celu zwiększenie wiedzy wśród mieszkańców powiatu pabianickiego z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz edukacji w kwestii zagrożeń jakie niesie ze sobą nieprawidłowe używanie urządzeń grzewczych. Swoją obecnością zaszczycił nas Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz bryg. Mariusz Konieczny Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi, a także władze lokalne Prezydent Miasta Pabianic Zbigniew Dychto oraz Starosta Pabianicki Krzysztof Habura.

W czasie trwania imprezy strażacy zaprezentowali techniki wydobywania ofiar z rozbitych samochodów oraz udzielania pierwszej pomocy, ich działania aktywnie wspierał Ochotniczy Sztab Ratownictwa w Pabianicach. Rozlosowano czujki dymu oraz tlenku węgla. Odbyły się pokazy użycia gaśnic, spray-ów gaśniczych oraz pokaz umiejętności psów ratowniczych przeprowadzony przez Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź – Jędrzejów. Akcję “Widoczny na drodze” przeprowadzili policjanci.

W trakcie akcji prezentowano sprzęt przeciwpożarowy, gaśnice, spray-e gaśnicze, rozdawano ulotki “Bezpieczny dom”, wyświetlano prezentacje multimedialne dotyczące tlenku węgla oraz film edukacyjny „Przygody Damiana szkolnego piromana". Kominiarz udzielał porad jak poprawie użytkować instalacje grzewcze. Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy prowadził Ochotniczy Sztab Ratownictwa w Pabianicach, a OSP w Pabianicach prezentowała samochody gaśnicze.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Fundacja Ogień Zabija prowadziła gry i zabawy dla maluchów, a animatorzy przeprowadzali zabawy, malowali twarze, uczyli chodzić na szczudłach i robili bańki mydlane. W sumie rozdano 137 czujek, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu pabianickiego.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Naszej akcji serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości portalu EPAInfo.pl.

Materiał filmowy z imprezy:

http://promok.pl/player?id=1445

http://promok.pl/player?id=1446

Poprawiony ( wtorek, 07 października 2014 10:08 )
 
"Nie dla czadu" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
czwartek, 25 września 2014 06:58

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "NIE dla czadu", organizowanej wspólnie z Urzędem Miejskim w Pabianicach, która odbędzie się 4 października 2014 r. w godzinach  14.00 – 17.00 na terenie Starego Rynku w Pabianicach.

W trakcie akcji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące bezpiecznego użytkowania instalacji znajdujących się w mieszkaniach, zorganizowane zostaną gry i zabawy dla najmłodszych poświęcone tematyce bezpieczeństwa.

Odbędą się pokazy ratownictwa specjalistycznego, użycia gaśnic, spray-ów gaśniczych, a w konkursach będzie można wygrać czujki dymu i tlenku węgla.

Partnerami akcji są Fundacja Ogień Zabija, Policja, Straż Miejska, Ochotniczy Sztab Ratownictwa w Pabianicach, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź Jędrzejów, OSP w Pabianicach oraz konserwatorzy sprzętu przeciwpożarowego.

Serdecznie zapraszamy

Regulamin i Plan imprezy w załącznikach.

Załączniki:
Pobierz plik (Plan imprezy Nie dla czadu.pdf)Plan imprezy Nie dla czadu.pdf[ ]407 Kb25.09.2014 07:01
Pobierz plik (Regulamin imprezy Nie dla czadu.pdf)Regulamin imprezy Nie dla czadu.pdf[ ]1450 Kb25.09.2014 07:01
Pobierz plik (Regulamin_akcji czad_UM.pdf)Regulamin_akcji czad_UM.pdf[ ]986 Kb26.09.2014 12:44
Poprawiony ( środa, 01 października 2014 09:54 )
 
Wentylacja pożarowa - spotkanie szkoleniowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Cłapa   
wtorek, 30 września 2014 00:00

W dniu 25 września 2014 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Pabianicach w godzinach 10.00-13.00. W trakcie szkolenia omówione zostały następujące zagadnienia:

 • Nadciśnieniowe systemy do bezdymowego utrzymywania dróg ewakuacyjnych w budynkach – prowadzący Tomasz Lewandowicz BSH Klima Polska.
 • Cechy ogólne systemu nadciśnieniowego
 • Podstawy prawne – przepisy obowiązujące w Polsce
 • Cechy fizyczne systemu różnicy ciśnień
 • Wymagania projektowe
 • Przykłady rozwiązań
 • Niezbędne elementy wyposażenia systemów
 • Różnice między rozwiązaniami BSH i konkurencją
 • Najważniejsze kryteria odbiorowe
 • Dokumenty odbiorowe
 • Wybrane problemy wentylacji pożarowej garaży – prowadzący Marek Wysokiński BSH Klima Polska
 • Kryteria projektowe wentylacji pożarowej garaży – przepisy
 • Wentylacja pożarowa garaży. Porównanie stosowanych rozwiązań (system kanałowy, strumieniowy i mieszany).
 • Wentylacja strumieniowa -  kontrola dymu
 • Oddymianie kanałowe czy strumieniowe wybór optymalnego systemu dla wentylacji pożarowej garaży
 • Prawidłowe rozmieszczenie elementów wentylacji strumieniowej
Poprawiony ( wtorek, 30 września 2014 12:42 )
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12